Annons:
bra bränner under fötterna röka korv i grillen Bild:Saga Bergebo
dragit ut tand slutar inte blöda Val 2018
Fördjupning
fina ställen i stockholms skärgård jättekul lund barnvagnar AVstorebrand asset management årsrapport polisanmäla stöld i butiksugen på godis lchf bestämd och obestämd artikel franskastjärnornas krig kalla kriget ikea skjutdörrar utan garderob

grönt kort fotboll Facket vill att staten ska bli en bättre arbetsgivare

Några av STs viktigaste krav på den kommande regeringen är fler anställda i staten och att det inte blir några nya omlokaliseringar av myndigheter. Åtgärder för en god förvaltningskultur står också högt på önskelistan.

Läs mer

sura uppstötningar barn

kilt damen nähen Publikts valbevakning fortsätter, nu med fokus på hur partierna ser på styrningen av myndigheter och statliga bolag.

andalucía garden club nueva andalucía marbella spain De grundläggande krav som ST driver inför valet handlar om en bättre arbets­miljö med fasta anställningar som norm och om fler anställda, berättar STs ordförande högre instans engelska Britta Lejon.

ska man skala ingefäran – Det behövs för att motverka stressen och den höga arbetsbördan som i dag är våra medlemmars största arbets­miljöproblem, säger hon.

fullerö hage skanska Men en stor fråga för ST under det gångna året har också varit omloka­liseringarna av befintliga myndig­heter, som förbundet är starkt kritiskt till.

baka gluten och laktosfritt bröd – Det ska vara god statlig service oavsett var man bor. Men det är dyrt och ineffektivt att omlokalisera myndig­heter. Ett bättre sätt att skapa statlig närvaro är att anställa fler inom exempel­vis Polisen, Försäkrings­kassan och Arbets­förmedlingen, säger Britta Lejon.

stöta till engelska En annan viktig fråga för ST är arbe­tet för en bättre förvaltningskultur, inte minst i kölvattnet av skandaler på myndigheter som Statens fastighetsverk och Transportstyrelsen.

ställa sig i bostadskö jönköping – Det är ett speciellt ansvar att vara statligt anställd. Därför ser vi positivt på att det verkar bli en introduktionsutbildning för statsanställda, något som vi föreslagit under en lång tid. Men det behövs fler åtgärder.

dötterer pflanzen freiberg Ett ansvarsfullt ägande av statliga bolag står också högt upp på STs agenda, inte minst när det gäller infra­struktur­bolagen.

kanal 5 tablå söndag – Det är våra medlemmar som får betala priset för den politik som förs med korta upphandlingar under prispress, som ofta resulterar i sämre villkor, säger Britta Lejon.

edeka böcker online shop hamburg Hon vill också att statliga bolag som Postnord ska kompenseras för sitt samhällsuppdrag.

nödvändig tandvård kronoberg – I Finland måste de bolag som inte har samhällsuppdrag vara med och betala. Det är en modell vi tycker är värd att titta på.

annelis budskap från andra sidan Läs vidare: bokföra utgående moms på import

world trade center malmö
baka alla hjärtans dag godis LÄNSSTYRELSERNAalanya umeå meny Nyhetlig tv 3 canlı izle donmadan Efter ett interimistiskt beslut i Arbetsdomstolen kan skogsbiologen Sebastian Kirppu fortsätta inventera skyddsvärd skog. Åtminstone tills vidare. ”Jag ser ADs fingervisning som en klar markering till länsstyrelsen om att de fattat ett felaktigt beslut”, säger STs förbundsjurist Veera Littmarck.
politisk nämnd engelska Nyhetsparda bank ostbayern öffnungszeiten ST tar strid för en medlems rätt att genomföra skogsinventeringar och granska avverkningsanmälningar på sin fritid. Länsstyrelsen i Dalarnas län har beslutat att Sebastian Kirppu inte får ägna sig åt detta på sin fritid, med hänvisning till att det skulle kunna vara en förtroendeskadlig bisyssla. Förbundet vill nu att Arbetsdomstolen upphäver beslutet.
tappat körkortet polisen Arbetsmiljöannie lööf lön Nyhettage danielsson dikter livet är kort Statliga myndigheter följer inte arbetsmiljölagens regler om att anställda ska ha inflytande över arbetet mot hot och våld. Det bedömer forskare som intervjuat huvudskyddsombud på tio stora myndigheter.
innertemperatur rökt rådjur Öppenhetmall för besiktning av lägenhet Nyhetbild på ledsen hund Ett halvår efter att Journalistförbundet begärt att få ut utrikesminister Margot Wallströms e-postlogg har regeringen lämnat ut den. I stället för att hemligstämpla hela loggen har man prövat sekretessen rad för rad.
innerst inne är vi alla folkpartister youtube Högskolanläsa på distans gymnasium Nyhetstiga gräsklippare reservdelar norrköping Andelen forskande och undervisande personal ökar i förhållande till andra personalgrupper i högskolan, enligt statistik från Universitetskanslersämbetet, UKÄ.
häringe slott rum Jämställdhetutväxling växellåda bmw e36 Nyhetdra på lakan vagn Löneskillnaden mellan män och kvinnor fortsätter att minska på arbetsmarknaden, enligt en rapport från Medlingsinstitutet. Den oförklarade delen av löneskillnaden är nu 4,3 procent.
tänds på kanon Försäkringskassanpappa grappa norrköping after work Nyhettandläkare malmö centralen Justitieombudsmannen riktar allvarlig kritik mot Försäkringskassan för dess långsamma handläggning av två fall där människor ansökt om ersättning för vård i ett annat EES-land.
speciella omständigheter csn Polisenslipa långfärdsskridskor göteborg Nyhetminoritetsspråk i sverige karta Justitieombudsmannen, JO, riktar allvarlig kritik mot Polismyndigheten, sedan en man avlidit i samband med polistransport till ett behandlingshem.
bränna fett på låren snabbt HÖGSKOLANkent politiska låtar Nyhetteamet utveckling effektivitet och förändring i grupper Konkurrens om forskningsmedel på universitet och högskolor leder inte till bättre forskning. Ökade statliga basanslag är en bättre väg att gå, enligt en ny forskningsstudie.
soffor göteborg billig HÖGSKOLANpräst våldtog barn Nyhetlågt blodtryck gravid vad göra En bedragare lurade Malmö universitet att skicka en professors lön till sitt eget konto. ”Ganska genialt”, säger Polisens nationella expert på bedrägerier till Ekot. Universitetet ändrar nu sina rutiner.
junkyard butik smögen REGERINGENbarnmat 6 månader semper Nyhetbilolycka malmö 2015 Trots att Socialdemokraterna anser att allmän visstid bör avskaffas har Regeringskansliet har över 200 anställda på allmän visstid, rapporterar Dagens Nyheter. ”Allmän visstid är ett stort problem, och det har sett likadant ut i flera år", säger STs avdelningsordförande Thomas Janson till Publikt.
tjejnamn på arabiska KRIMINALVÅRDENapplådera efter föreläsning Nyhetgrävling översatt till engelska Två kriminalvårdare på häktet i Helsingborg har friats av personalansvarsnämnden för sin användning av pepparsprej mot en intagen. Nyligen friades en kriminalvårdare av tingsrätten efter en liknande händelse.
gåvobrev bostadsrätt med övertagande av lån Bolagsverketskillnad härdat fett och transfett Nyhetpå deras villkor på engelska Bolagsverket i Sundsvall ska få en tydligare roll i kampen mot brottslighet. Det säger näringsminister Mikael Damberg, S, till SVT och lovar att se över lagstiftningen.
sandra olsson örbyhus Högskolanaimée et jaguar streaming Nyhetplantagen kalmar öppet Universitets- och högskolerådet, UHR, får regeringens uppdrag att öka tillgängligheten till högskolan och att motverka diskriminering av studenter med funktionsnedsättning.
ekonomiprogrammet gymnasiet göteborg REGERINGENsångsvan på vintern Nyhetsakta vi gå genom stan tab Regeringen utlovar 120 nya statliga jobb i Kiruna. De ska ersätta de arbetstillfällen som försvinner när Radiotjänst i Kiruna läggs ned.
trollhättans bibliotek låna om Socialförsäkringpinnekjøtt på pinner Nyhethäxans silverputs till koppar Förra generaldirektören för Försäkringskassan, Ann-Marie Begler, får nu ett nytt uppdrag av regeringen. Hon ska utreda en samordning av utbetalningar från välfärdssystemen.
quiz huvudstäder europa Arbetsförmedlingentrey songz wikipedia español Nyhetåsna till salu 2015 Justitieombudsmannen, JO, riktar allvarlig kritik mot Arbetsförmedlingen för att ha lämnat ut uppgifter om en arbetssökandes personliga förhållanden utan att först pröva om uppgifterna omfattades av sekretess.
byta vårdcentral 1177 Jämställdhetköra skoter utanför led Nyhetkänslan när man är kär Löneskillnaden mellan statsanställda män och kvinnor har minskat med 0,9 procentenheter. Den del av löneskillnaden som inte kan förklaras av objektiva faktorer, den så kallade oförklarade löneskillnaden, ligger på 0,4 procent, skriver Arbetsgivarverket i en ny rapport.
pengar dragna från kontot Högskolanskiljer agnarna från vetet webbkryss Nyhetlägsta lön handels 2012 Riksdagen är enig om att hanteringen av uppkomna överskott vid landets lärosäten måste bli bättre. I ett beslut på onsdagen ställde sig alla partier bakom regeringens bedömning av Riksrevisionens granskning.
tre vise männens dag TRAFIKVERKETmänskliga rättigheter kränks i sverige Nyhetbuske med gula blommor på bar kvist Riksrevisionen riktar omfattande kritik mot Trafikverket för myndighetens hantering av forskningsmedel. Trafikverket lever inte upp till kraven på ”ordning och reda”, enligt Riksrevisionen.
broms släpvagn justera HÖGSKOLANheinix 10 mg tabletti kalvopäällysteinen Nyhetbarögd kakadua uppfödare ST stämmer Göteborgs universitet inför Arbetsdomstolen. Universitetet hade beslutat om löneavdrag för en examenshandläggare, men ST anser att medlemmen inte åsidosatt sina skyldigheter i anställningen.
ficka till sängen Internationelltägg test färskt Nyhetfå har skadats av pyroteknik Ska det bli verklig fred är det upp till oss själva. Det konstaterar det sydkoreanska fackförbundet för offentliganställda, KPTU, efter toppmötet mellan USA och Nordkorea.
ledigt för flytt lärarförbundet Statsförvaltningfödas med kluven tunga Nyhetkanal5 ullared tävling 148 500 personer ska nyanställas i staten fram till slutet av 2022, enligt en beräkning som ST har gjort. Många av dem kommer att arbeta med it.
fm mattsson tvättställsblandare reservdelar arbetsförmedlingenprovträna sats huddinge Nyhetbillån danske bank Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen, IAF, kritiserar i en ny rapport hur Arbetsförmedlingen sköter de arbetssökandes aktivitetsrapporter. Bara två av tre rapporter kommer faktiskt in till myndigheten.
förutsättningslösa på engelska Bidragsfusksystemisk skleros dödlighet Nyhettäcker hemförsäkring krossat fönster Polisen och Åklagarmyndigheten får regeringens uppdrag att gemensamt hitta metoder att förbättra och effektivisera arbetet mot bidragsfusk. Uppdraget ska genomföras i samråd med andra myndigheter.
hotell stockholm åldersgräns Skolmyndigheterlediga jobb länstrafiken örebro Nyhettyskarna från lund kungen och silvia En statlig utredning föreslår att myndigheterna på skolområdet slås samman. Utbildningsminister Gustav Fridolin, MP, avvisar dock förslaget. Han vill behålla myndigheterna, men regionalisera organisationen.
förväntade värden tal i brus Opinionstämma av kontrolluppgifter Nyhetbottenventil tvättställ jula Socialdemokraterna är med 28,6 procent största partiet bland offentliganställda, Moderaterna är näst störst med 19,9 procent och Sverigedemokraterna får 17,1 procent. Det framgår av Statistiska Centralbyråns, SCBs, partisympatiundersökning.
kostnader vid husförsäljning Jämställdhetblunda för verkligheten engelska Nyhetgained betyder på svenska Ojämlikheten i hälsa ökar bland kvinnor, medan den i stort är oförändrad bland män. Det konstateras i en rapport från Institutet för arbetsmarknads- och utbildningspolitiska studier, IFAU.
mäta puls app Arbetsrättväder egypten marsa alam januari Nyhetväxelriktare 12v till 230v Regeringens särskilde utredare föreslår att rätten att vidta stridsåtgärder begränsas och att en särskild nämnd inrättas för att besluta om fredsplikt. Men utredningens förslag läggs åt sidan till förmån från det förslag arbetsmarknadens parter presenterat.